Ska du laga julmat?
Nedan återpublicerar jag ett blogginlägg, daterat 1:a advent 2019. Då visste vi inte att vi skulle befinna oss i en pandemi 1:a advent 2020.
Det här förbannade viruset har tagit ifrån oss otroligt mycket. Det värsta är alla som drabbats av Covid 19, främst att många gått bort. Fruktansvärt! Man blir både arg och ledsen.
När det är som det är då kommer julen att bli sig väldigt olik för de allra flesta. Det kommer inte att bli som vanligt med barn, barnbarn eller andra som står oss nära.
Även om viruset tagit mycket ifrån oss ska det inte lyckas med att ta julmaten.
Jag tänker laga julmat som vanligt men bara till min fru och mig.
Inte ska väl vi låta Coronan ta det också? Vi ska inte retirera i det avseendet!
Skulle gärna vilja knyta an till Olle Jönsson i Lasse Stefanz och Mikael Wiehe då dessa båda herrar tillsammans sjunger:
"Jag tänker inte ta ner skylten................. Jag tänker inte retirera"
Ett slitet uttryck: ”Det lackar mot jul”. Men så är det faktiskt och med det julförberedelser av olika slag. Julmat intar en stor del av det. Julmat i olika former och till olika antal personer. Många satsar på många rätter, andra på ett lite mindre antal. Det viktigaste tycker jag är att det lagas julmat som man tycker om. Om det sedan är ett mindre antal rätter eller något fler är inte det viktigaste. Viktigast är att det är gott!
Idag första advent, när vi tänder det första ljuset i adventsstaken vill jag passa på att tipsa lite inför julen 2019.
Vi har alla våra favoriter på julbordet. Du kanske lagar något jag aldrig provat eller tvärtom.
Vill du ha lite inspiration och recept tycker jag absolut att du ska klicka dig in på nedanstående länkar:
https://receptfavoriter.se/matartiklar/alla-recept-du-behoever-till-julbordet.html?search=julbord
På min systers blogg ”Farmors mat” hittar du allt för julbaket. Allt från goda kakor till rejäla bröd:
https://nassenbarbro.blogspot.com/search/label/julbak
Så här ska riktig skånsk lutfisk serveras. Här handlar det om hantverk:
http://moggeboysmat.bloggo.nu/Lutfisk-i-oktober/
Här finns tips på sådant du kan förbereda i god tid och lägga i frysen:
https://www.koket.se/julmat-som-du-kan-forbereda-och-frysa-in
Det här kan du läsa under tiden skinkan griljeras i ugnen:
https://www.land.se/mat-dryck/julbordet-avslojar-varifran-du-kommer/
Lycka till med din julmat!
Föregående inlägg: Rostbiff av lamm och en god sallad - festmat
Nästa inlägg: Kycklingfilé - Äpple - Tomatpesto
0 kommentarer | Skriv en kommentar | Kommentarer RSS
Skriv en kommentar