Tilllagade en ytterfilé och ett par skivor lammstek. Gjordes i ugnen i en gjutjärnsgryta. 150 graders ugnsvärme, ca 1,5 timme, sedan stängdes ugnen av. Satte på locket på grytan sedan fick den stå i ugnen tills det var dags att äta. Några timmar i ugnen med avstängd ugn. Blir mört, saftigt och gott. Torrt kött är ingen höjdare, det blir inte en torr ytterfilé om man gör så här.

Kryddning av köttet: Penslade runt om med Hoisinsås, kryddade med salt, peppar och lite chiliflakes. Innan köttet läggs i grytan tycker jag det blir extra gott om botten på stekgrytan fylls med grönsaker. Idag gul lök, krossad vitlök, morötter, stjälkselleri och persiljerot. Till sist några deciliter vatten i grytan.

Såsen görs enklast av spadet i stekgrytan. Ta bort grönsakerna med te.x en hålslev. Tillsätt gräddmjölk. Koka upp och red med majsstärkelse. Smaka av med dina egna kryddfavoriter eller en grönsaksbuljongtärning.