Lammrostbiff med puré av potatis och spenat
- Sätt ugnen på 175 grader
- Salta, peppra och krydda biffarna med timjan. När jag använder torkad timjan kör jag det gärna några varv i en mortel
- Riv eller pressa några vitlöksklyftor
- Skiva en silverlök
- Bryn köttet i smöret tillsammans med vitlöken. Fräs vitlöken strax innan lammrostbiffen är klar så den inte blir bränd
- Ta upp köttet ur stekpannan och rör runt silverlöken, tillbaka med köttet i stekpannan, förutsatt att din stekpanna kan användas i ugnen. Annars löser du det med en ugnsform
- Tillaga sedan lammrostbiffarna i ugnen ca 20 min, då bör köttet vara uppe i 60 grader
- Låt köttet vila i folie eller bakplåtspapper innan den hamnar på tallriken
- Tillsätt lite vatten till skyn samt fond eller grönsaksbuljongtärning
- Pressa ner saft från citron
- Koka upp
- Tillsätt några klickar smör. De flesta kallar det för att "blanka av" såsen. Jag säger som en av mina engelska favoritkockar, James Martin:
- - Klicka i smör och lite mer smör i skyn så får du en delikat och tjockare sås (fritt översatt)
- Skala och koka potatis med salt
- I slutet av koktiden tillsätter du valfri mängd frusen hackad spenat. Jag tycker det är ganska käckt att den frusna hackade spenaten i princip frusits i små bollar. Då kan man enkelt prova sig fram till hur mycket spenat som ska kokas med potatisen. Bra även när spenat ska stuvas. Kanske har producenterna tänkt till?? Eller inte??
- Häll helst av potatis och spenat i en sil så inte finhackad spenat går förlorad
- Stöt potatis och spenat med potatisstöt
- Mixa till puré med stavmixer
- Smaka av med svartpeppar
- Låt köttet bli rumstempererat innan du tillagar det. Varför? Lägger du köttet kallt i din stekpanna kommer det att bli mer kokt än brynt och få en trist stekyta.
- Skär köttet mot fibrerna om du skivar det. Varför? Du kan förstöra vilket fint kött som helst om skär på fel sätt. Det blir segt. Till och med en tunn lövbiff kan bli seg om du skär fel. Tänk alltid så här: Jag är emot... jag skär tvärtemot.
Föregående inlägg: En toppenmarinad
Nästa inlägg: Tomatsås till.......
0 kommentarer | Skriv en kommentar | Kommentarer RSS
Skriv en kommentar