Att variera kycklingfilé kan vara en utmaning. En utmaning på det viset att jag ibland kan tänka

- Jaha, vad ska jag hitta på.

Det brukar lösa sig men kan ge lite huvudbry, ibland. Jag har ingen favorit när det gäller kycklingfilé. Oftast gör jag en variant med kycklingfilé en eller två gånger. Inte för att det inte brukar smaka gott. Istället är det nog så att jag vill ha variation.

Kyckling, oavsett i styckade delar eller som hel, är det ett förhållandevis billigt kött. En butik jag brukar handla i har ofta färska kycklingar till ett kanonpris, 4 för 99 kr. Inte världens största kycklingar men inte heller på prispallen som de minsta.

Nu till en middag med kycklingbröstfilé:

  • Sätt ugnen på 200 grader
  • Dela kycklingfiléer längs långsidan men inte hela vägen igenom
  • Vik upp filéerna
  • Bred ut tomatpesto över halvorna
  • Skiva äpple tunt, lägg skivorna över ena halvan
  • Vik ihop
  • Pensla ovandelen med Hoisinsås. Några andra kryddor behövs inte, i Hoisinsåsen har du salt, vitlök och lite annat gott
  • Lägg filéerna i en smord ugnsfast form
  • Tillaga i ugnen ca 30 minuter
En enkel sås
  • Värm upp kesella
  • Skeda ner lite tomatpesto och/eller basilikapesto
Pasta
  • Pasta tycker jag passar bra till kycklingen
  • Välj pasta och tillaga den
  • Spara lite pastavatten innan du häller pastan i ett durkslag
  • Blanda pastan med den enkla såsen. Tycker du såsen blir för tjock kan du späda med det sparade pastavattnet
En variant av många med kycklingfilé!