Tyvärr var skreitorsken slut hos fiskhandlaren. Den är förmodligen populär nu när den gjort entré. Det kan jag förstå, skrei är något utöver det vanliga. En smakupplevelse!

Läser följande om Skrei:

" Varje vinter sker det mirakel i Nordnorge, och detta har pågått i tusentals år. Skrei, arkitisk torsk när den är som bäst, återvänder från Barentshavs iskalla vatten till sitt ursprungliga lekområde utanför Nordnorges kust. Denna heroiska resa innebär att skrei utvecklar ett otroligt fast kött som är oöverträffat i smak och konsistens........ Skreifisket är unikt. Det kan endast äga rum under en kort säsong mellan januari och april när skreien leker utanför utanför Nordnorges kust"

Så ligger det till med skreien. Med andra ord så finns det möjlighet att ett bra tag till kunna inhandla denna delikatess.

I brist på skrei får det bli koljafilé.

Koljamiddag

  • Sätt ugnen på 125 grader
  • Använd en smord ugnsform
  • Dela och salta koljafiléer och låt saltet dra in ordentligt
  • Sprid lite sumak över fisken. Sumak ger en syrlig smak
  • Lägg en liten klick smör på varje fiskbit
  • Tillaga i ugnen, räkna med 15 - 20 minuter eller tills fisken når 48 grader
Kall sås
  • 1 äggula
  • 1/2 dl grekisk yoghurt
  • Några matskedar gräddfil, om du har det hemma
  • 1 msk vatten
  • 1 liten vitlöksklyfta, riven
  • 1/2 tsk vitvinsvinäger
Mixa allt med en stavmixer. Mängden sås är lagom till två portioner.

Tillsammans med kokt potatis och grönsaker har du en fiskmiddag.