Det blev mycket buljong över igår från den ”engelska grytan”. Vad passar då inte bättre än en rejäl och mustig soppa. En soppa som innehåller:

Purjolök, morötter, ärtor, vitkål, brysselkål, potatis och broccoli. Krydda med svartpeppar. Sältan finns i buljongen.

Fräs dessa härliga grönsaker, frånsett ärtorna, i en gryta tillsammans med rapsolja. Låt grönsakerna bli lite småmjuka.

Nu till finessen för det hela. Igår gjorde jag buljong på lammben och grönsaker. Häll ner buljongen i grytan och låt koka tills allt är kokt till ett tuggmotstånd som passar dig. Strö över torkade örter.

Som pricken över i, tärna en bit falukorv och låt det koka med några minuter. Lägg i ärtorna samtidigt med korven. Vill du inte äta kött, skippa korven.

Ljuvligt gott med grönsaker och korv!