Biff à la Lindström skulle man kunna kalla för en variation av pannbiff. En pannbiff med ryskt ursprung.

Det går att göra biffen på lite olika vis, viktigast är att hackade inlagda rödbetor ingår.

Den här gången fick det bli två portioner så här:

300 g högrevsfärs, 2 msk tärnade rödbetor, 1 liten kokt mosad potatis, 2 msk hackad saltgurka, en halv msk dijonsenap, lika mycket HP-sauce, 1 äggula, kryddpeppar, örtsalt och svartpeppar.

Blanda ihop alla ingredienser och forma till biffar. Stek biffarna 4-5 minuter på varje sida.

Två tips: Har du inte saltgurka hemma så har du säkert annan inlagd gurka i ditt kylskåp, kanske ättiksgurka eller bostongurka. Använd det! Fungerar utmärkt. Oftast är det kapris i Biff à la Lindström. I vårt kylskåp gapade det tomt i det avseendet. Tog den sista kaprisen för några dagar sedan så den fick ersättas med lite mer gurka och lite mer tärnade rödbetor.

Har du inte potatis du kan mosa och tillsätta färsen är ett tips att alltid ha lite pulvermos hemma, det fungerar som nödlösning. Ett tips från min mor som var en hejare på att laga god mat och som gjorde det med bravur både hemma och som avlönad i många olika sorters kök.

Ugnsrostade potatisklyftor och brunsås är gott som tillbehör till Biff à la Lindström.

Biff i alla former är gott!