Goda tillbehör till ugnsbakad fisk tycker jag är palsternackspuré, chorizo, bacon eller rökt tärnat fläsk. Dessutom är tillagningen inga konstigheter.

Jag brukar enbart använda salt på fisk som jag ugnsbakar. Salt är fiskens bästa vän! Många eller de flesta pepprar nog sin fisk. Istället för att använda någon form av peppar på fisken passar det bra med palsternackspuré till fisken. Palsternackan har både har en pepprig och söt smak. Om fisken ska peppras eller inte är något som du själv ska välja.

Däremot kan jag tycka att frusen fisk kan behöva peppras lite. Enligt mitt förmenande tappar frusen fisk lite i smak. 

Torskrygg

  • Värm ugnen till 150 grader
  • Salta fisken med finkornigt havssalt och låt det dra in ordentligt. Ställ in i kylen minst 30 minuter
  • Torka av torskryggen med hushållspapper
  • Del fisken i lämpliga bitar
  • Lägg ner i en ugnsform och ringla över lite olivolja
  • Tillaga i ugnen tills torskryggen håller en innertemperatur på 48 grader
Chorizo
  • Tärna korven i mindre bitar och stek i ett stekjärn. Jag valde en rökt nötchorizo. Kanske inte så dumt med färsk chorizo där köttet kramas ur skinnet och steks.
Palsternackspuré
  • Skala palsternackor och dela i mindre bitar
  • Koka dem mjuka i saltat vatten
  • Häll av vattnet och ånga av
  • Tillsätt en klick smör och några matskedar crème fraiche. Mängden avgör du utifrån hur många palsternackor du använder. Prova dig fram när du mixar!
  • Mixa till en slät puré
  • Smaka av med malen vitpeppar
Servera torskrygg, puré och chorizo tillsammans med en grov skiva bifftomat, gärna med örtsalt.

Fisk är bara så fantastiskt gott!